Emniyet Kemeri...!
Buradasınız: Anasayfa / Blog
21 Aralık 2020, Pazartesi
EMNİYET KEMERİ...!
Teknolojik güvenlik sistemleri kazaları olmadan önlüyor. Ancak kaza kaçınılmaz ise 116 yıllık icat emniyet kemeri devreye giriyor. Emniyet kemeri bugüne kadar 1 milyon insanın hayatını kurtardı.
EMNİYET KEMERİ...!

Teknolojik güvenlik sistemleri kazaları olmadan önlüyor. Ancak kaza kaçınılmaz ise 116 yıllık icat emniyet kemeri devreye giriyor. Emniyet kemeri bugüne kadar 1 milyon insanın hayatını kurtardı.

Günümüzde otomobiller düne göre daha güvenli. Bugün otomobillerde kullanılan gelişmiş teknolojiler kazaları önlüyor. Sürücü ve yolcuların emniyetle yolculuk yapmasını sağlıyor. Kamera, radar ve sensör gibi gelişmiş cihazlarla entegre şeklinde çalışan yeni nesil güvenlik sistemleri şunları yapıyor:

- Sürücü öndeki araca fazla yaklaşmışsa uyarıyor. Eğer sürücü tepki vermezse, çarpışma olmadan otomatik olarak fren yapıyor.

- Sürücünün sürüş stilini algılayan sistem, sürüş bilgilerini sürekli denetliyor ve direksiyon hareketlerinin zayıflaması halinde görsel ve işitsel olarak uyarı yapıyor.

- Şerit takip uyarı sistemi ise aracın şeridin dışına çıktığını anlıyor. Direksiyonu otomatik olarak çevirip otomobili kendi şeridi içinde tutuyor.

Bütün bu yeni teknolojilere rağmen 

kaza kaçınılmaz ise devreye emniyet kemeri ve hava yastıkları giriyor. 1900'lü yılların başlarında icad edilen emniyet kemeri, trafik kazalarında en çok hayat kurtaran güvenlik donanımı olarak dikkat çekiyor.

 

1903'DE İCAT EDİLDİ

Emniyet kemeri fikri Fransız mucit Gustave Liebau'ya ait. Ancak başlarda başarılı prototiplere rağmen, yüksek maliyet gibi gerekçelerle otomotiv firmaları tarafından ilgi görmedi. İlk emniyet kemeri 1930'lu yıllarda ABD'de doktorlar tarafından kullanılmaya başlandı. 1956 yılında ise Kaliforniya'da zorunlu hale getirildi. Bunun üzerine bazı otomotiv firmaları aksesuvar listelerine emniyet kemerini ekledi. İki noktalı çapraz emniyet kemerini aksesuvar olarak piyasaya süren ilk marka Volvo oldu. Onu Chrysler ve Ford izledi.

 

TÜRKİYE'DE 30 YIL GEÇ KABUL EDİLDİ
Türkiye'de emniyet kemeri kullanımı dünyadan 30 yıl sonra zorunlu hale geldi. 1992'deki yasayla sürücü ve öndeki yolcuların emniyet takması zorunlu oldu.

OTO Adam Youtube Kanalına Abone Olun!

Nasıl yardımcı olabiliriz ? sitesi tasarım aracınızın özel HTML alanına yapıştırın.